Nanokaitsest lähemalt

Tänases kiiresti arenevas tehnoloogilisel maastikul on termin “nanokaitse” muutunud üha tavalisemaks. Kuid mida see täpselt tähendab?

Lihtsas keeles viitab nanokaitse õhukesele kaitsekihile, mis kantakse pinnale nanoskaala tasemel. Nanokatte eesmärk on parandada pinnale kantava materjali omadusi, pakkudes eeliseid nagu suurenenud vastupidavus, parem korrosioonikindlus ja kriimustuskindlus ning isegi hüdrofoobsed või isepuhastuvad omadused. Termin “nano” nanokatte puhul viitab katte koostises kasutatavate osakeste või molekulide suurusele, mis on tavaliselt vahemikus 1 kuni 100 nanomeetrit. Nanokaitse rakendamine hõlmab nanotehnoloogia kasutamist pinnale kaitsekihi loomiseks. Nanotehnoloogia tegeleb materjalide ja struktuuridega nanomeetri skaalal, mis on uskumatult väike. Nanokatte kandmine pinnale moodustab õhukese, nähtamatu kihi, mis pakub mitmeid eeliseid. Üks nanokatete peamisi omadusi on nende võime moodustada tugev side pinnaga, millele need on kantud. See side tagab, et kate jääb terviklikuks ja pakub pikaajalist kaitset. Nanokatteid saab kanda mitmesugustele materjalidele, sealhulgas metallidele, klaasile, keraamikale, plastikule, kummile, betoonile ja isegi tekstiilidele. Nanokatmise protsess võib sõltuvalt katte tüübist ja kantava pinna omadustest varieeruda. Mõnel juhul pihustatakse kate pinnale, teistel juhtudel kantakse see käasnaga pinnale. Olenemata rakendusmeetodist on eesmärk luua ühtlane ja õhuke kaitsekiht, mis püsib kindlalt pinnal. Nanokatteid saab kohandada vastavalt konkreetsetele nõuetele, näiteks UV-kaitse pakkumiseks, elektrijuhtivuse suurendamiseks või kuumakindluse parandamiseks. See muudab need sobivaks laiale tööstusharude ja rakenduste valikule, sealhulgas autotööstus, elektroonika, lennundus, ehitus, puhastus ja tervishoid.
Autotööstuses kasutatakse nanokatteid sageli sõidukite värvkatte kaitsmiseks kriimustuste, UV-kiirguse ja keskkonnasaaste eest. Need katted võivad anda läikiva või mattviimistluse, sõltuvalt soovitud esteetikast. Lisaks saab nanokatteid kanda tuuleklaasile, et parandada nähtavust, tõrjudes vett ja vähendades udususe teket. Samuti võib nanokatteid kasutada auto sisemiste ja välimiste plast-, kummist, nahast ja vinüülkatete kaitseks, näiteks armatuurlaua, istmekatete, kummimattide, rehvide jne puhul.
Tervishoiusektoris kasutatakse nanokatteid antimikroobsete pindade loomiseks, mis pärsivad bakterite ja teiste mikroorganismide kasvu. See on eriti oluline meditsiiniseadmetes, kus nakkusoht tuleb minimeerida. Nanokatteid saab kasutada ka hüdrofiilsete pindade loomiseks, mis soodustavad vedelike voolamist, muutes need kasulikuks näiteks ravimite manustamissüsteemides.
Nanokatte rakendamise eelised puhastustoodetes:

  1. Tõhustatud puhastusvõime: Nanokatted suurendavad traditsiooniliste puhastustoodete puhastusvõimet. Nanokatte poolt loodud kaitsekiht tõrjub mustust, sodi ja plekke, muutes pindade puhastamise ja hooldamise tulevikus lihtsamaks. See tähendab vähem aega ja vaeva kulutatud küürimisele ja pühkimisele ning rohkem aega puhta ja veatu keskkonna nautimiseks.
  2. Pikaajaline kaitse: Nanokatted pakuvad pikaajalist kaitset mustuse, niiskuse ja muude saasteainete vastu. See tähendab, et pinnad püsivad kauem puhtad, vähendades puhastamise sagedust ja vajadust tugevate kemikaalide järele. Lisaks aitab kaitsekiht takistada bakterite ja mikroobide kogunemist, soodustades tervislikumat ja turvalisemat keskkonda.
  3. Mitmekülgsus: Nanokatteid saab kanda mitmesugustele pindadele. Mitmekülgsus muudab need sobivaks kasutamiseks erinevates puhastustoodetes, näiteks pihustites, salvrätikutes ja isegi pesuvahendites. Olgu tegemist akende, töötasapindade või riietega, nanokatted võivad pakkuda lisakaitsekihti.
  4. Keskkonnasõbralikkus: Arvestades üha suurenevat muret puhastustoodete keskkonnamõju pärast, on nanokatte kasutamine jätkusuutlikum lahendus. Keemiliste puhastusvahendite arvu vähendamine ja sagedase puhastamise vajaduse vähendamine aitab vähendada kahjulike ainete vabanemist keskkonda. See on kasulik mitte ainult planeedile, vaid pakub ka turvalisemat elu- ja töökeskkonda kõigile.
    Kokkuvõttes pakuvad nanokatted palju eeliseid ja rakendusi erinevates tööstusharudes. Õhuke kaitsekiht, mis on palja silmaga nähtamatu, parandab pindade kasutatavust, vastupidavust ja funktsionaalsust. Olgu see siis auto värvkatte kaitse, elektroonikakomponentide jõudluse parandamine või antimikroobsete pindade loomine, nanokatted mängivad olulist rolli erinevate materjalide omaduste parandamisel.
    NANO GO puhastusvahendid erinevad teistest sarnastest puhastusvahenditest selle poolest, et enamus nendest on rikastatud innovatiivse nanokatte ja nanohõbedaga. Seetõttu ei puhasta NANO GO puhastusvahendid mitte ainult, vaid pakuvad ka nano-kaitset. Puhastusvahendid, mis sisaldavad nanohõbedat, hoiavad puhastatavate pindade hügieenilist puhtust, vähendavad mikroobide, seente ja hallituse kasvu ning ennetavad ebameeldivaid lõhnu.
    On väga oluline märkida, et nii nanokaitseid kui ka puhastusvahendeid tuleb kasutada ainult ettenähtud otstarbel ja järgides toote sildil või veebisaidil olevaid soovitusi. Näiteks klaasi ja keraamika jaoks mõeldud nanokatted ei sobi betooni ega auto kere jaoks. Nanokatte jõudlus ja vastupidavus sõltuvad 99,9% õigest pinna eeltöötlusest ja pealekandmise meetodist!

Kõik puhastusvahendid on erinevad, seega igal puhastusvahendil on määratletud kasutusviis ja pealekandmise meetod. Kuigi puhastusvahendid on ohutud puhastatavate pindade jaoks, kui neid kasutatakse ettenähtud otstarbel, võib nende kasutamine väljaspool ettenähtud otstarvet kahjustada puhastatavat pinda. Seetõttu soovitatakse kasutajal tutvuda toote ettenähtud kasutusviisi ja pealekandmise meetodiga, teha ühilduvustesti väikesel alal nähtamatus kohas ja seejärel toodet kasutada.
Näiteks ei tohiks rasvaeemaldajat kasutada nahk- või tekstiilpinna puhastamiseks ning klaasipuhastusvahend ei eemalda roosteplekke. Rasvaeemaldaja tuleb maha loputada või pühkida enne ära kuivamist, kuid tekstiilipuhastusvahend võib pinnale jääda kuni kuivamiseni.
Nagu kõigi teiste kemikaalide puhul, tuleb järgida soovitatud isikukaitsevahendeid.
Kui teil on küsimusi toodete kasutamise kohta, saatke meile sõnum aadressile info@nanogo.ee või kirjutage meile Facebooki messengeri NANO GO Eesti.