NANOTEHNOLOOGIA | NANO GO® toob teid juhtiva innovatsiooni maailma.

 

Hõbe on tugevate antimikroobsete omadustega väärismetall, mida on laialdaselt tunnustatud juba 100 aastat. Ajaloolised rändurid ja sõdurid kasutasid nakkuste vältimiseks toidu ja vee jaoks hõbedat. Nanoosakestest moodustunud hõbeda killustumine parandab selle erilisi omadusi ja loob uued kasutusvaldkonnad.

Paljud NANO GO® tooted sisaldavad nanohõbedat (Ag) 5 ppm kuni 15 ppm, mistõttu võib kindlalt väita, et NANO GO® toodete antimikroobne efektiivsus on vaieldamatu väide.

Hõbeda nanoosakesed tungivad kiiresti mikroobirakkudesse, põhjustades kriitilistele struktuuridele äärmuslikke kahjustusi. Seetõttu ei saa bakterid ja teised mikroobid koloniseerida nanohõbedaosakestega rikastatud pindu ning nanohõbedakolloide sisaldavad lahused aitavad vabaneda haigustekitajatest. Nanohõbeda lahused on aktiivsemad kui hõbesoolade ioonlahused, kus lisandid põhjustavad hõbeda sadestumist ja vähendavad oluliselt toote aktiivsust. Metalliline nanohõbe on UV-kiirte lagunemise suhtes immuunne (ei muuda värvi päikesevalguses) ega migreeru rikastatud materjali struktuurist.

Kasvav huvi nanohõbeda valemi vastu tuleneb nanohõbeda erakordsest antimikroobsest toimest, mis ületab traditsioonilisi antimikroobseid aineid (hõbe toimib mittespetsiifiliselt, vastupidiselt näiteks antibiootikumidele, mis võivad olla aktiivsed vaid mõne mikroobitüve puhul). Vähese kasutuse tõttu on sellel hea vastupidavus ning hinna ja efekti suhe. Nanohõbedaga rikastatud tooted näitavad tavakasutajale üllatavaid tulemusi pikka aega.

NANO GO partnerlaborites toodetud nanohõbe avastas, kus seda lõpptoodet igaühe igapäevaelus kasutada. Arvukad hinnangud ja uuringud kinnitasid, et meie toodetel on märkimisväärsed tulemused. Nanoosakeste läbimõõt on vahemikus 5-15 nm (tavaliselt 9 nm). Seetõttu võivad meie nanoosakesed tungida sügavale materjali struktuuri ja täiustada igakülgselt lõpptoodet. Selline väike asi tagab ka kõrge antimikroobse toime ka lahjades kontsentratsioonides.

Mis on nanohõbe?

Nanosilver ehk nanohõbe on hõbeda metalli lagunemine nanoosakesteks, mis on äärmiselt väikesed ja omavad nanomeetri suurust. See tähendab, et hõbedaosakesed on palju väiksemad kui üks mikromeeter. Nanohõbedat kasutatakse laialdaselt meditsiinis ja majapidamistoodetes selle antimikroobsete omaduste tõttu.

Kuidas nanohõbe valmistatakse ja milline on selle koostis?

Nanohõbeda tootmisprotsess hõlmab mitmeid olulisi samme, mis tagavad toote kvaliteedi ja tõhususe. Alustame koostisest - keemiliste elementide suhtest nanohõbedas. Nanohõbe on hõbe nano- ehk väikseimal skaalal, mida kõige sagedamini toodetakse keemilise meetodi abil. Seetõttu on selle koostis väga sarnane tavalisele hõbedale. Keemilise tootmisprotsessi käigus kasutatakse erinevaid keemilisi aineid, näiteks hõbedat ja redutseerijaid, et võimaldada reaktsiooni ja luua nanohõbe. Just need materjalid koos sobivate tingimustega, nagu temperatuur ja rõhk, võimaldavad soovitud koostise ja struktuuri sünteesi. Nanohõbeda tootmine mõjutab oluliselt toote kvaliteeti ja omadusi. Seetõttu hõlmab kvaliteetse nanohõbeda saamiseks tootmisprotsess mitmeid ringlussevõtu- ja puhastusetappe. Nende hulka kuuluvad filtreerimine, pesemine ja kuivatamine, et eemaldada kõik lisandid ja kontrollida toote suurust ning morfoloogiat. Kõike nanohõbeda ja selle koostise kohta ei saa ühes lauses üksikasjalikult kirjeldada. Siiski võib olemasolevate uuringute ja teadusartiklite põhjal järeldada, et nanohõbeda tootmine on keeruline protsess, mis hõlmab mitmeid etappe, et saavutada kvaliteetne toodang.

Miks kasutatakse nanohõbedat puhastusvahendites?

Nanohõbe kodukeemiatoodetes viitab hõbeda nanoosakeste kasutamisele puhastuslahuste koostises. Need hõbeda nanoosakesed on äärmiselt väikesed hõbedaosakesed, millel on unikaalsed omadused. Kasutades neid puhastustoodetes, suudab nanohõbe tõhusalt tappa patogeene ja takistada bakterite ja teiste mikroorganismide koloniseerumist pindadel.

Millised on nanohõbeda eelised puhastusvahendites?

Üks peamisi põhjuseid, miks nanohõbe on efektiivne puhastustoodetes, on selle võime tungida mikroobide rakkudesse ja põhjustada nende eluliste struktuuridele tõsist kahju. See omadus võimaldab nanohõbeda kolloididel, mis on nanohõbedaosakeste suspensioon lahustis, patogeene tõhusalt elimineerida. Erinevalt traditsioonilistest ioonilistest hõbesooladest, mis võivad sadestuda ja vähendada puhastustoodete aktiivsust, jäävad nanohõbeda suspensioonid kõrge aktiivsusega. Nanohõbeda kasutamine puhastustoodetes pakub mitmeid eeliseid. Esiteks tagab see võimsa antimikroobse toime, vähendades tõhusalt kahjulike bakterite ja teiste mikroorganismide esinemist pindadel. See aitab hoida hügieenilist keskkonda ja ennetada nakkuste levikut. Lisaks nanohõbedaosakeste väike suurus võimaldab neil katta suuremat pindala, suurendades nende tõhusust puhastamisel. See võimaldab puhastustootel jõuda väikestesse pragudesse ja lõhedesse, kus bakterid võivad elada, tagades põhjalikuma puhastusprotsessi. Lisaks on nanohõbedaosakesed näidanud potentsiaali ennetada antibiootikumiresistentsete bakteritüvede teket. Suunates oma tegevuse mikroobirakkude oluliste struktuuride poole, suudab nanohõbe häirida mehhanisme, mis viivad antibiootikumiresistentsuseni. See potentsiaalne kasu muudab nanohõbeda atraktiivseks valikuks puhastustoodetes, eriti keskkondades, kus antibiootikumiresistentsete bakterite oht on suur.

Kas nanohõbe on inimeste tervisele kahjulik?

Nanohõbe kodukeemiatoodetes on saanud märkimisväärset tähelepanu oma võime tõttu võidelda kahjulike mikroorganismide vastu. Hõbedat on juba pikka aega tunnustatud selle antimikroobsete omaduste poolest ning nanohõbedaosakeste kasutamine suurendab veelgi selle efektiivsust. Kui nanohõbedaosakesed puutuvad kokku mikroorganismidega, põhjustavad nad struktuurilist kahju rakumembraanidele, sekkudes olulistesse eluprotsessidesse. Kui nanohõbe tungib rakkudesse, häirib see nende elulisi struktuure, lõpuks tappes mikroorganismid. See toimemehhanism eristab nanohõbedat võimsa vahendina patogeenide vastu võitlemisel. Uuringu pealkirjaga “Nanohõbedaosakeste kasutamine viiruste inhibeerimisel: uus lootus antiviirustele” kohaselt on nanohõbedal näidatud paljutõotavaid antiviiruse omadusi. Seda on leitud olevat efektiivne laia spektriga viiruste vastu, sealhulgas gripiviirus, HIV ja herpes simplex viirus. See avastus on avanud uued rakendused nanohõbeda kasutamisel antiviirusravimite väljatöötamisel. Seni olemasolev uurimismaterjal näitab, et nanohõbeda kasutamine puhastustoodetes, kui seda kasutatakse soovitatud juhiste järgi ja mõõdukates kontsentratsioonides, ei kujuta inimeste tervisele ohtu. Reguleerivad asutused, nagu Ameerika Ühendriikide Keskkonnakaitseagentuur (EPA) ja Euroopa Keemiliste Ainete Amet (ECHA), on kehtestanud juhised nanohõbeda ohutuks kasutamiseks laialdaselt tarbitavates toodetes, sealhulgas puhastustoodetes, et vähendada võimalikke riske.

nanosilver

NANOTEHNOLOOGIA | NANO GO® toob teid juhtiva innovatsiooni maailma.